Skip to content

Pierwszy na świecie superkomputer hybrydowy

November 16, 2011

Centrum Superkomputerowe w Barcelonie (CNS: Centro Nacional de Supercomputación) prowadzi prace nad nowym hybrydowym superkomputerem.

Centro Nacional de Supercomputación zamierza stworzyć pierwszy wielkoskalowy system oparty w całości na wydajnych energetycznie procesorach architektury ARM i wysokowydajnych procesorach graficznych firmy Nvidia opartych na architekturze CUDA. Pierwszym celem inżynierów jest osiągnięcie od dwu do pięciokrotnych oszczędności energii w porównaniu z najbardziej wydajnymi energetycznie superkomputerami na świecie.
Badania prowadzone przez CNS mają docelowo zaowocować stworzeniem superkomputera o wydajności eksaskalowej, cechującego się od piętnasto- do trzydziestokrotnie mniejszym zużyciem energii w porównaniu z istniejącymi architekturami superkomputerów. Ten europejski projekt otrzymał nazwę kodową Mont-Blanc.
– W większości obecnych superkomputerów lwią część energii pobierają same procesory centralne; często jest to 40 lub więcej procent całego zużycia – tłumaczy Alex Ramirez, lider projektu Mont-Blanc. – Architektura Mont-Blanc będzie oparta na energooszczędnych akceleratorach obliczeniowych i procesorach opartych na architekturze ARM, zwykle stosowanych w urządzeniach osadzonych lub przenośnych. Dzięki nim w 2014 r. osiągniemy od cztero- do dziesięciokrotnie lepszą wydajność energetyczną.