Skip to content

Superkomputer z tabletowym procesorem

November 16, 2011

W Barcelonie w Centro Nacional de Supercomputación powstanie nowy typ superkomputera. Jego konstrukcja będzie oparta na procesorach używanych dziś w tabletach. To pierwsze tego typu urządzenie na świecie – główną zaletą nowatorskiej maszyny ma być ogromna oszczędność energii.

Superkomputer to urządzenie, które swoimi zaawansowanymi parametrami znacznie przewyższa używane przez nas na co dzień sprzęty. W ramach projektu Mont‐Blanc Centrum Superkomputerowe w Barcelonie (Centro Nacional de Supercomputación – CNS, lub BSC – Barcelona Supercomputing Center) buduje hybrydową maszynę, w której będą pracowały procesory NVIDIA TEGRA 3. Obecnie możemy je znaleźć głównie w tabletach i smartfonach. Wspomagać je będą procesory graficzne – również firmy NVIDIA. Ich włączenie do superkomputera umożliwia wykorzystywana przez nie technologia o nazwie CUDA. Co prawda nowatorska maszyna nie będzie mogła się jeszcze równać z najszybszymi komputerami świata, ale ma być wyjątkowo oszczędna pod względem zużycia energii.

– Architektura Mont‐Blanc będzie oparta na energooszczędnych akceleratorach obliczeniowych i procesorach opartych na architekturze ARM, zwykle stosowanych w urządzeniach osadzonych lub przenośnych. Dzięki nim w 2014 r. osiągniemy od cztero‐ do dziesięciokrotnie lepszą wydajność energetyczną – mówi Alex Ramirez, który kieruje projektem budowy superkomputera. To jednak dopiero początek – docelowo w ramach projektu ma powstać maszyna działająca z wydajnością liczoną w eksaflopach, czyli tysiąc razy szybsza niż dzisiejsze najlepsze jednostki. Będzie przy tym zużywała o wiele mniej energii. Czekamy więc na postępy w pracach!

Marek Matacz/EurekNews.pl