Skip to content

Centrum obliczeniowe w Barcelonie wdraża hybrydowy superkomputer

November 15, 2011

Prototypowy system wyposażony jest w wydajne energetycznie procesory centralne Tegra oparte na
architekturze ARM i procesory graficzne na architekturze CUDA.
Firma Nvidia poinformowała, iż Centrum Superkomputerowe w Barcelonie (CNS – Centro Nacional de Supercomputación) prowadzi prace nad nowym hybrydowym superkomputerem, który będzie pierwszą maszyną opartą w całości na wydajnych energetycznie procesorach architektury ARM – układach Tegra – i procesorach graficznych, opartych na architekturze CUDA.
CNS zamierza stworzyć pierwszy wielkoskalowy system oparty na tej technologii, a jego pierwszym celem będzie siągnięcie od dwu- do pięciokrotnych oszczędności energii w porównaniu z najbardziej wydajnymi energetycznie superkomputerami na świecie. Pierwsza publiczna prezentacja tego projektu odbędzie się na konferencji SC11, organizowanej w dniach 14-17 listopada w Seattle.
Badania prowadzone przez CNS mają docelowo zaowocować stworzeniem superkomputera o wydajności eksaskalowej, cechującego się od piętnasto- do trzydziestokrotnie mniejszym zużyciem energii w porównaniu z istniejącymi architekturami superkomputerów. Ten europejski projekt otrzymał nazwę kodową Mont-Blanc.
W ramach tej inicjatywy naukowcy badają możliwości rozwoju następnej generacji architektury do wysokowydajnych obliczeń, a także tworzą aplikacje do obliczeń eksaskalowych, które wykorzystują energooszczędne, osadzone technologie mobilne.